System gaszenia gazami

Stałe urządzenia gaśnicze (SUG) to samoczynne instalacje gaśnicze, które umożliwiają automatyczne wykrycie i sygnalizację pożaru oraz rozpoczęcie akcji gaśniczej w chronionych strefach. Oferowane systemy wykorzystujące jako środek gaśniczy różnego rodzaju gazy, takie jak:

  1. Stałe Urządzenia Gaśnicze: NOVEC 1230™ (FK-5-1-12), FM200®

Jest on bezbarwnym i bezwonnym gazem gaśniczym. Gaz nie wpływa negatywnie na umieszczone w pomieszczeniu gaszonym  urządzenia. Jest  bezpieczny dla środowiska naturalnego oraz chronionego obszaru. Systemy gaśnicze oparte o te gazy przeznaczone są do gaszenia pożarów klasy A, B i C (urządzenia pod napięciem). Działanie gaśnicze  FM-200 ma głównie charakter fizyczny i polega na absorpcji ciepła z płomienia i przerywaniu reakcji procesu spalania. Środek gaśniczy nie przewodzi elektryczności oraz nie ogranicza widoczności w trakcie gaszenia,

Dodatkową zaletą tego gazu jest fakt, że w stężeniu gaśniczym nie stanowi zagrożenia dla ludzi – z powodzeniem może być stosowany w pomieszczeniach, w których, na co dzień przebywają ludzie (nie obniża stężenia tlenu).

Gaszenie gazowymi środkami gaśniczymi NOVEC 1230 i FM200 jest oparte o typoszereg 7 wielkości  zbiorników, począwszy od 8 litrowych a kończąc na 180 litrowych. Dostarczane zbiorniki posiadają europejskie dopuszczenia TPED dla zbiorników transportowych. Każdy zbiornik posiada ciągły manometryczny i elektryczny monitoring ciśnienia w zbiorniku. Ewentualne ubytki gazu są wizualizowane na manometrze i w centrali sterowania gaszeniem.

Środki gaśnicze takie jak FM200® i NOVEC 1230™ należą do grupy zamienników halonu, które charakteryzują się zerowym potencjałem niszczenia warstwy ozonowej (ODP=0).

Instalacje gaśnicze oparte o środki gaśnicze FM-200® i NOVEC 1230™ przeznaczone są do gaszenia pożarów klasy A, B i urządzenia pod napięciem.

Gaszenie gazem FM200 lub NOVEC 1230 nie odbywa się poprzez obniżenie zawartości tleny ale poprzez fizyczny kontakt środka gaśniczego z ogniem.

Systemy te wymagają szczelnych pomieszczeń dla uzyskania skutecznego gaszenia.

Podstawowe zastosowania instalacji gaśniczych NOVEC, FM-200 to:

  • pomieszczenia komputerowe, Serwerownie
  • urządzenia telekomunikacyjne,
  • obiekty zabytkowe,
  • rozdzielnie elektryczne
  • laboratoria
  • archiwa, biblioteki
  • inne

 

2. Gazy obojętne

Stałe urządzenia gaśnicze (SUG) występują w czterech odmianach: IG-01, IG-55, IG-100, IG-541. W ofercie znajdują się zarówno systemy oparte o kryzę centralną, jak i specjalnie opracowane systemy o regulowanym, stałym wypływie. Systemy o stałym wypływie wymagają o około 60% mniejszej powierzchni odciążającej niż wspomniane systemy oparte o kryzę centralną.

Środek gaśniczy nie przewodzi prądu elektrycznego, jest bezwonny i bezbarwny. Nie powoduje korozji i może być użyty do gaszenia m.in. papieru, drewna, cieczy i gazów palnych, tworzyw sztucznych itp. Gaśnicze działanie środka gaśniczego polega na obniżeniu stężenia tlenu w powietrzu chronionego pomieszczenia z 21% obj. do ok. 13,8% obj. i poniżej. Zadanie to w technice argon i azot. Mieszanina środka gaśniczego z powietrzem ma podobny ciężar właściwy jak powietrze w pomieszczeniu, przez to możliwe jest stosunkowo długie utrzymanie atmosfery gaśniczej w pomieszczeniu chronionym.

Systemy zbudowane są w oparciu o zbiorniki o pojemności 80 i 140 litrów. Ciśnienie pracy 200 i 300 bar. Dostarczane zbiorniki posiadają europejskie dopuszczenia TPED dla zbiorników transportowych. Każdy zbiornik posiada wizualny i elektryczny monitoring ciśnienia. Ewentualne ubytki gazu są wizualizowane na manometrze a poprzez czujnik ciśnienia są przekazywane do centrali sterowania gaszeniem.

Stałe urządzenia gaśnicze na gazy obojętne, charakteryzują się zerowym potencjałem niszczenia warstwy ozonowej (ODP=0), a potencjał efektu cieplarnianego wynosi zero (GWP=0).

3. Dwutlenek węgla CO2

Dwutlenek węgla jest bezbarwnym i bezwonnym gazem pochodzenia naturalnego. Z uwagi na swoje właściwości oraz powszechność występowania w przyrodzie znalazł zastosowanie jako czysty środek gaśniczy do ochrony urządzeń i pomieszczeń wysokiego ryzyka Właściwości gaśnicze dwutlenku węgla, pozwalają gasić pożary miejscowo oraz poprzez całkowite wypełnienie chronionego obszaru. Gaśnicze działanie dwutlenku węgla polega na redukcji stężenia tlenu w powietrzu chronionej strefy. Ze względu na właściwości dwutlenku węgla, w stężeniach gaśniczych jest przeznaczony w głównej mierze do zabezpieczania obszarów, w których nie znajdują się ludzie.

m.in. generatorów,  magazynów cieczy palnych oraz materiałów niebezpiecznych, kabin lakierniczych, pomieszczeń transformatorów i wielu innych.

Podstawowe zastosowania instalacji gaśniczych CO2 

  • UPS-y, pomieszczenia transformatorów, generatory
  • magazyny cieczy palnych oraz materiałów niebezpiecznych,
  • kabiny lakiernicze
  • kanały wentylacyjne
  • maszyny drukarskie
  • turbiny gazowe
  • i inne

4. Sterowanie w/w systemami gaszenia

  Jako systemy detekcji pożaru i sterowania systemami gaszenia wykorzystujemy urządzenia POLON-ALFA. Jednostrefowa lub dwustrefowa centrala automatycznego gaszenia IGNIS 2500M lub wielostrefowa (max 4 strefy) centrala gaszenia POLON 4500. Centrale przeznaczona są do wykrywania pożaru i sterowania stałymi urządzeniami gaśniczymi, zawierającymi środek gaszący w postaci gazowej, ciekłej lub w postaci aerozoli oraz monitorowania procesu samoczynnego gaszenia.

Moduły gaśnicze wyposażone są w przekaźniki sterujące i wejścia kontrolne przeznaczone do połączenia zewnętrznych linii sterujących i kontrolnych np. przyciski START, STOP, sygnalizatory ostrzegawcze. Centrala umożliwia ponadto sterowanie i kontrolę zewnętrznych urządzeń zabezpieczających takich jak bramy pożarowe, klapy oddymiające itp. oraz przekazanie informacji o pożarze do stacji monitoringu zarówno w postaci cyfrowej jak i analogowej.

Po otrzymaniu sygnału alarmu, zgodnie z zaprogramowanym wariantem alarmowania, centrala może uruchamiać m.in. sygnalizatory oraz przekaźniki wyjściowe wewnątrz centrali jak również na liniach dozorowych w postaci liniowych elementów sterujących.